Sert Çekirdekli Meyvelerde Çiçek Monilyası İle Nasıl Mücadele Etmeli?

Kayısı, şeftali, erik, kiraz ve vişne gibi sert çekirdekli meyvelerde görülen çiçek monilyası hastalığı, mücadele edilmediğinde önemli düzeyde zarara yol açabiliyor. Kayıpları en aza indirmenin yolu ise doğru zamanda yapılacak uygulamalardan geçiyor.

Sert çekirdekli meyvelerde çiçek monilyası hastalığı (Monilinia laxa=Sclerotinia laxa); kayısı, şeftali, kiraz, erik, vişne ve bademde önemli kayıplara yol açabilen fungal bir hastalık. Hastalık etmeni fungus konukçu bitkinin özellikle çiçek, çiçek sapı ve sürgünlerinde zarar oluşturuyor.

Yağışlarla çevreye yayılıyor

Bahar aylarında püstüller halindeki spor kitleleri, yağmur damlaları ve sarsıntıyla çevreye yayılıyor. Nemli havalarda çiçekler üzerinde spor kitleleri gözle görülebilirken, enfeksiyona uğramış çiçekler kahverengi bir renk alıyor. İlerleyen zamanlarda ise hasta çiçekler çiçek sapları üzerinde kıvrılıp kuruyarak zamk akıntısı ile birlikte dallar üzerinde asılı kalıyor. Hastalık çiçeklerin yanı sıra yaprakları da enfekte edebiliyor. Kurumuş çiçekler ve yapraklar kış ve ilkbahar ayları süresince dallarda asılı kaldıkları takdirde gelecek dönem enfeksiyonlarına da kaynaklık edebiliyor.

Sürgünlerin kurumasına yol açıyor

Hastalık etmeni çiçekten sonra çiçek sapından sürgün ve dallara da bulaşıyor. Hastalık ince sürgünlerin tamamen kurumasına, kalın sürgünlerde ve dallarda ise kanser yararları oluşmasına ve dalların uçtan geriye doğru kurumasına yol açıyor. Yağışlı ve nemli hava koşullarında kanser yaraları üzerinde zamklama da görülüyor.

İlaçlama zamanına dikkat

Hastalık etmeni yağışlarla birlikte yayılım gösterdiği için yağışın fazla olduğu yıllarda hastalık şiddetinin yüksek olma ihtimaline karşı kültürel tedbirlere özel bir dikkat göstermek gerekiyor. Bunun için öncelikle hastalığın görüldüğü alanlarda enfekteli yaprak, sürgün ve dalların kesilerek imha edilmesi gerek. 

Hastalığın yıkıcı etkileriyle karşılaşmamak için kültürel önlemlerin ardından ilaçlı mücadeleye başlamak şart. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus: İlaçlama zamanı. Hastalığa karşı ilk ilaçlamanın ağaçların yüzde 5-10 çiçekte olduğu çiçeklenme başlangıcında, ikinci ilaçlamanın ise ağaçların yüzde 90-100 çiçekte olduğu tam çiçeklenmede uygulanması gerek. Kayısı ve kiraz gibi sert çekirdekli meyvelerde çiçek monilyası hastalığına karşı Bayer uzmanlığıyla hazırlanan Luna Experience ® SC 400 ve Folicur ® WP 25, bu noktada üreticilerin en önemli yardımcılarından.

Yararlanılan kaynaklar:

- TAGEM, Zirai Mücadele Teknik Talimatları Cilt 4, 2008

The browser compatibility override message